Efektywna nauka języka obcego

Chcesz dowiedzieć się, jak szybko nauczyć się nowego języka, bez konieczności korzystania z kosztownych zajęć lub oprogramowania do nauki języków? Nie ma tu naprawdę żadnych sekretów. Musisz się jedynie zobowiązać się do nauki nowego języka, być gotowym do ciężkiej pracy i nie bać się popełniać błędów. Poznaj nasze wskazówki.

1. Rozmawiaj z native speakerem.

Bez żadnej wątpliwości najlepszym sposobem na nauczenie się nowego języka jest mówienie. Niestety ludzie spędzają cały swój czas na studiowaniu gramatyki i zapamiętywaniu list słów, zamiast faktycznie wychodzić na ulice i ćwiczyć to, czego się nauczyli. Rozmowa z prawdziwą osobą na żywo, zwłaszcza native speakerem, pomoże ci poczuć się bardziej zmotywowaną do nauki języka, niż wpatrywanie się w książkę lub ekran komputera. Postaraj się znaleźć przyjaciela, który mówi językiem, którego chcesz się uczyć i który chętnie ci pomoże. Jeśli nie możesz znaleźć nikogo w pobliżu, kto mówi w twoim wymarzonym języku, spróbuj połączyć się z kimś na Skype. Ludzie w obcych krajach często chętnie ogłaszają się w internecie, by wymienić się doświadczeniami oraz nauką języka.

2. Ucz się języka każdego dnia.

Ludzie często twierdzą, że uczyli się języka przez kilkanaście lat i nadal nie mówią płynnie. Prawdopodobnie oznacza to, że przez cały ten czas uczyli się języka tylko przez kilka godzin w tygodniu. Wyjaśnijmy jedno — jeśli chcesz szybko nauczyć się nowego języka — czyli w ciągu kilku tygodni lub miesięcy — będziesz musiał poświęcić się nauce języka przez kilka godzin dziennie. Nauka języka opiera się na powtarzaniu słów i zwrotów, dopóki nasz mozg ich nie zapamięta. Jeśli zaglądasz do książki raz na kiedy, jesteś o wiele bardziej skłonny zapomnieć to, czego nauczyłeś się ostatnio, a przy okazji stracisz cenny czas na naukę, cofając się do tego, czego już się nauczyłeś wcześniej. Możesz ograniczyć ten zmarnowany czas, ucząc się każdego dnia.

3. Zawsze miej przy sobie słownik.

Może to być słownik książkowy lub aplikacja słownika w telefonie — wystarczy, że będziesz w stanie szybko sprawdzić słówko lub zwrot, którego nie znasz. Jest to szczególnie ważne, gdy prowadzisz rozmowę z native speakerem i nie chcesz zakłócać przepływu rozmowy. Możesz także przeglądać słownik w przypadkowych sytuacjach przez cały dzień — kiedy czekasz w kolejce w sklepie, gdy masz przerwę na kawę w pracy lub utknąłeś w korku. W ten sposób można nauczyć się dodatkowych 20 lub 30 słów dziennie!

4. Mów sam do siebie.

Kiedy nie masz nikogo, z kim możesz porozmawiać, nie ma nic złego w mówieniu do siebie w obcym języku. Może to zabrzmieć naprawdę dziwnie, ale mówienie do siebie w języku to świetny sposób na ćwiczenie. Pomaga to również w budowaniu pewności siebie podczas kontaktu z obcokrajowcem.

5. Zachowuj się jak dziecko.

Kluczem do szybkiej nauki, może być po prostu przyjmowanie pewnych dziecięcych postaw. Na przykład brak samoświadomości, chęć zabawy językiem mimo popełniania błędów. Uczymy się, popełniając błędy – to jest ważne. Jako dzieci możemy popełniać błędy, ale jako dorośli błędy stają się tabu. Prawda? Jeśli chodzi o naukę języka, przyznanie się, że nie wiesz wszystkiego, jest kluczem do skutecznej i efektywnej nauki języka.

Możliwość prostej rozmowy w języku obcym jest ogromną nagrodą samą w sobie. Osiągnięcie takich celów już na wczesnym etapie ułatwi utrzymanie motywacji do wykonywania dalszych ćwiczeń. I nie martw się, nie będziesz denerwował ludzi, mówiąc niewłaściwie językiem. Mimo że na całym świecie jest około miliarda obcokrajowców mówiących po angielsku, większość z nich wolałaby mówić własnym językiem, jeśli miałaby wybór. Pamiętaj, że nauka języka jest złożona; to jeden z powodów, dla których tak bardzo to lubię. Masz do czynienia z czterema oddzielnymi, ale powiązanymi umiejętnościami — czytania, pisania, słuchania i mówienia — które są z kolei powiązane z tysiącami odrębnych, ale powiązanych faktów — reguł gramatycznych, słów słownictwa, zasad wymowy itp.