Jak szybko się uczyć?

Znasz to uczucie kiedy po prostu nic nie chce wejść do głowy? Uczysz się godzinami, ale nie jesteś w stanie nic spamiętać i oblewasz każdy egzamin? Być może robisz to nieefektywnie. Poznaj 10 wskazówek, które sprawią, że Twoja nauka będzie znacznie szybsza i efektywniejsza.

 1. Ucz się w blokach po 15, 30 i 45 minut.
  Masz ogrom materiału do przerobienia? To, że będziesz się uczyć nieprzerwanie przez kilka godzin nie sprawi, że przyswoisz więcej. Nasz umysł jest tak skonstruowany, że potrzebuje przerw od nauki. Wszak, nie bez powodu – pomiędzy lekcjami w szkole masz chwilę na regenerację.
 2. Przygotuj materiał do przyswojenia
  Uczenie się z podręczników bardzo często jest mało efektywne. Dlaczego? Ogrom nieistotnych informacji, bardzo dużo treści i innych materiałów sprawia, że czujemy się przytłoczeni. Skróć materiał, skorzystaj z węższego opracowania. Dopiero gdy to pojmiesz, zacznij poszerzać zakres wiedzy.
 3. Przygotuj biurko i pokój
  Twoje miejsce do nauki powinno być czyste, przejrzyste i nieabsorbujące uwagi. Przygotuj je odpowiednio i skoncentruj całą uwagę tylko i wyłącznie na materiale. Wyeliminuj wszelkie przedmioty, które mogłyby zwracać Twoją uwagę: tj. karteczki z napisami, zdjęcia itd. Z zasady – im mniej rzeczy na biurku tym lepiej.
 4. Zaplanuj naukę
  Dobry plan to połowa sukcesu. Zazwyczaj informacje, które masz przyswoić są ze sobą powiązane. Ucz się w odpowiedniej kolejności, a zobaczysz, że nauka nie jest taka straszna. Plan powinien uwzględniać czas nauki, a nie jej wynik.
 5. Weryfikuj to, czego się uczysz
  Przyswajanie informacji „na ślepo” to ogromny błąd. Warto weryfikować to czego się uczymy. Korzystaj z Internetu by na bieżąco sprawdzać wszelkie pojawiające się niejasności. Materiał, którego się uczysz musi być dla Ciebie ZROZUMIAŁY.
 6. Bądź najedzona, napojona
  Nauka na „głodnego” i „spragnionego” z całą pewnością jest znacznie mniej przyjemna. To jednak nie wszystko. Nauka przychodzi znacznie łatwiej, gdyż nasz głód nie jest dla nas żadnym rozproszeniem.
 7. Zrelaksuj się
  Gonitwa myśli i ogromny stres to problemy społeczeństwa w XXI wieku. Nie dbamy o relaks i sen, czego konsekwencją jest mnóstwo małych problemów. Często uciekamy do innych myśli podczas nauki, co sprawia, że sam proces zapamiętywania nie występuje.
 8. Buduj nawyki!
  Czy wiesz, że umysł, który regularnie jest poddawany nauce – reaguje szybciej i lepiej. Zbuduj dobry nawyk i ucz się systematycznie. Znacznie korzystniej jest pracować nad materiałem codziennie po godzinie, niż raz w tygodniu przez 7 godzin.
 9. Nie przesadzaj z ilością materiału.
  Niekiedy musimy pójść na kompromis i po prostu wyeliminować część materiału z którym powinniśmy się zaznajomić. Wyodrębnij to, co najważniejsze i po prostu się ucz. Z reszty – zrezygnuj. Wszak, znacznie korzystniej jest nauczyć się połowy materiału w 100%, aniżeli – mówiąc kolokwialnie – znać cały materiał „po łebkach”.
 10. Stawiaj cele
  Twoja nauka musi mieć kiedyś koniec. Nie może być tak, że uczysz się do nieskończoności. Sprecyzuj rezultaty, rób sprawdziany i testy. Cel powinien być klarowny i jasny – tj. nie może być ogólny. Musi określać zakres materiału oraz poziom przyswojenia wiedzy. Powinien również uwzględniać czas poświęcony na naukę, np. Będę się uczyć dwie godziny do sprawdzianu z matematyki.

Pamiętaj: nawet najdłuższa podróż zaczyna się o małego kroku. Stos materiału nie powinien Cię demotywować. Pracuj wytrwale i zawsze dąż do upragnionego celu. Tylko w ten sposób możesz osiągnąć wymarzone rezultaty w nauce.

Nie da się „nie angażować” i osiągać rewelacyjne wyniki w nauce. Nie ma drogi na skróty. Stosując się jednak do powyższych wskazówek możesz liczyć na to, że sama nauka będzie SZYBSZA, EFEKTYWNIEJSZA i PRZYJEMNIEJSZA.

Mamy nadzieję, że powyższe treści przyczynią się do niejednego sukcesu. Nie czekaj. Weź kartkę i długopis i zacznij planować swój proces nauki od podstaw. Powodzenia

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *