Joga, czyli jak pracować nad koncentracją?

Jeśli uważasz, że joga to nudne i niezbyt wymagające zajęcie to jesteś w ogromnym błędzie. Joga to znacznie więcej!

Joga nie jest religią.
Wiele początkujących osób szerokim łukiem omija jogę, gdyż obawia się, że stanowi ona religię. Nic bardziej mylnego! Joga to tylko i wyłącznie rodzaj filozofii, której praktykowanie pozwala zrozumieć lepiej własne ciało i odczuwać pozytywne wibracje.

Dla kogo Joga?
Zastanawiasz się czy ta forma relaksacji jest stworzona dla Ciebie? W zasadzie – dopóki nie spróbujesz, nigdy nie będziesz wiedzieć. Pragniemy jednak zauważyć, że pojedyncza sesja nie da nam pełnego obrazu. Ćwicz regularnie przez kilka tygodni, a zobaczysz czy joga ma wpływ na Twoje ciało i samopoczucie. My jesteśmy przekonani, że tak właśnie będzie.

Warto przy tym zauważyć, że joga jest jedynym, kompletnym systemem pozwalającym na pełną kontrolę nad ciałem i umysłem. Jednakże – spora liczba jej odmian sprawia, że nie każda jest odpowiednia dla każdego.

Przed udaniem się na pierwsze zajęcia – warto zapoznać się z odmianami i porozmawiać z instruktorem/nauczycielem. Dzięki temu – będziemy w stanie wybrać odmianę lepiej pasującą do naszego ciała i duszy.

Czy Joga jest trudna?
I tak. I nie. Jeśli uważasz, że to proste ćwiczenia takie jak kwiat lotosu to jesteś w ogromnym błędzie. To znacznie więcej, przeróżnych, wymagających pozycji. Nie mniej jednak, ich realizacja przebiega stopniowo – tj. poziom trudności rośnie systematycznie.

Warto przy tym zauważyć, że Joga nie jest tylko formą relaksacji. To także ćwiczenia, które odbijają się na lepszej kondycji naszego organizmu. Dzięki treningowi możemy osiągnąć znacznie lepszą gibkość i elastyczność ciała. Zminimalizujemy również ryzyko różnych urazów i kontuzji.

Joga jako doskonały sposób na koncentrację!
Masz problemy z koncentracją? Nie potrafisz się wyciszyć i skoncentrować na danej rzeczy/sytuacji. Joga z całą pewnością spełni swoje zadanie.

Według licznych źródeł, efekty regularnego podejmowania Jogi to:

 • Wyciszenie
 • POPRAWA KONCENTRACJI
 • Eliminacja czynników stresogennych
 • Spokojny umysł

To jednak nie wszystko. Joga to kompleksowe rozwiązanie, które poprawia także wygląd. Regularne ćwiczenia doprowadzają do:

 • Ujędrnienia i ładniejszego ciała

Poza tym, poprawie ulega także:

 • samoocena
 • siły witalne
 • siły wewnętrzne

Najlepsze ćwiczenia na koncentrację
Wiele ćwiczeń składających się na Jogę ma swój charakter. Jedne pozwalają się wyciszyć, inne ujędrnić i rozciągnąć ciało, jeszcze inne – pozwalają na bezgraniczne skupienie i poprawę koncentracji.

Poniżej pragniemy wymienić kilka ciekawych pozycji, których wpływ na naszą koncentrację będzie zdecydowanie największy:

 • Pozycja dziecka
 • Koci grzbiet
 • Pozycja pies z głową w dół
 • Kwiat lotosu

To świetne ćwiczenia dla osób początkujących.

Dlaczego tak mało osób praktykuje Jogę?
Joga to zestaw ćwiczeń, których realizacja niesie za sobą mnóstwo drobnych korzyści dla zdrowia. Niestety, jej popularność jest nadal niewielka. Dlaczego tak się dzieje?

Przede wszystkim problemem jest niska świadomość społeczna. Wiele osób nie przyjmuje do wiadomości, że proste ćwiczenia mogą otworzyć im drogę do swojego umysłu. Wręcz, traktują jogę jako jeden wielki mit. To oczywiście ogromny błąd.

Niskie zainteresowanie jogą może być również wynikiem wielu sprzecznych informacji. Niewielka liczba rzetelnych źródeł przegrywa walkę z takimi serwisami jak chociażby Youtube. Zaryzykujemy stwierdzeniem, że ta forma aktywności jest wręcz szykanowana.

Powodem małej popularności jest także przedstawianie innych form aktywności jako znacznie lepszych i efektywniejszych. Społeczeństwo idąc za „trendami” – woli wybrać klasyczne zajęcia fitness i/lub siłownię.

Warto przy tym również zauważyć, że Joga to ćwiczenia o niskiej intensywności. Wiele osób nie wyobraża sobie jakie korzyści może przynieść tego typu trening. Spoglądamy na Jogę z góry, nie doceniając jej najwyższych celów, tj. poprawy koncentracji, wyciszenia, zwiększenia samooceny itd.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *