Zasady Jogi i innych ćwiczeń na koncentrację

Jesteś zafascynowana/y Jogą? Chcesz dowiedzieć się więcej o praktyce i jej zasadach? Doskonale! Sporządziliśmy listę 10 zasad, które powinien przestrzegać każdy Jogin!

 1. Poważne podejście.
  Joga tym różni się od biegania, jazdy na rowerze czy pływania, że nie tylko pozwala poprawić kondycję fizyczną, ale także psychiczną. Dlatego też, decydując się na tę formę aktywności fizycznej musisz być świadomy tego, iż sukces (dobre rezultaty) osiągniesz tylko wtedy, gdy Twoje podejście do praktyki będzie w pełni profesjonalne, tj. potraktujesz jogę całkiem poważnie.
 2. Joga to nie tylko chwila praktyki.
  Kulturysta nie jest kulturystą tylko wtedy, gdy znajduje się na siłowni, a kolarz nie jest kolarzem tylko wtedy, gdy jedzie rowerem. Podobnie jest w przypadku Jogi. Joginem się jest cały czas, a joga to znacznie więcej niż kilkunasto-kilkudziesięciominutowa praktyka. Joga to bezsprzecznie – styl życia, pomysł na całe życie.
 3. Joga wymusza na Tobie dobre nawyki żywieniowe.
  Chcesz być Joginem z krwi i kości? Świetnie. Pamiętaj jednak, że praca nad własnym ciałem, jego kondycją (psychiczną i fizyczną) to znacznie więcej, aniżeli sama praktyka. Kluczowa dla powodzenia jest również dieta. Zadbaj o to, aby odżywiać się zbilansowanie, pełnowartościowo i zdrowo. Pamiętaj również o tym, by nie jeść na 2-3 godziny przed sesją treningową.
 4. Hartuj ducha.
  Przed zimą wypada zahartować organizm, by potrafił bronić się przed wirusami. Przed jogą – musisz hartować swoją duszę. W przeciwnym wypadku niepowodzenia mogą szybko wpłynąć na poziom Twojej motywacji i ją owładnąć. To z kolei może doprowadzić do zaniechania praktyki i całkowitej rezygnacji. Aby tego uniknąć musisz – stale podnosić poziom trudności.
 5. W Jodze nie kolekcjonujesz odznak.
  Joga nie jest sportem. To nie dyscyplina w której podejmujesz z kimś jakąkolwiek rywalizację. To praktyka, której jedynym zwycięzcą jesteś Ty. Musisz zrozumieć, że to co robisz – ma pomóc tylko i wyłącznie Tobie.
 6. Joga potrzebuje planu.
  Każdy, kto praktykuje regularnie musi wiedzieć co chce osiągnąć i co chce robić podczas danej sesji. Nie możesz improwizować i być spontanicznym. To mało efektywne podejście, które doprowadza do roztargnienia i problemów z koncentracją. A przecież to kluczowe czynniki dla jogi.
 7. Joga buduje Ciebie, a nie Ty jogę.
  Zdaj sobie sprawę, że wszystko to co robisz ma większy, głębszy sens. Nie jest tak, że zachowanie konkretnej figury przynosi konkretną korzyść. Czynników kształtujących sukces jest znacznie więcej, dlatego też – bezwzględnie przestrzegaj zasad Jogi. Nie modyfikuj, nie kombinuj – po prostu rób, to co do Ciebie należy.
 8. Nie zapominaj o roli oddechu.
  Wielu początkujących Joginów całą swoją koncentrację przelewa na przyjęcie odpowiedniej pozycji, tudzież prawidłowe rozciągnięcie ciała. Owszem, jest to istotne, ale nie można przy tym zapominać o kluczowej roli oddychania. Dlatego też, aby praktyka przynosiła należyte efekty – musisz zadbać zarówno o fizykę ciała, oddech, jak i prawidłową koncentrację.
 9. Nigdy się nie poddawaj.
  Wydawać by się mogło, że joga nie ma nic wspólnego z walką. Otóż… ma i to całkiem sporo. Przede wszystkim, Jogini walczą z własnymi słabościami – poprzez rozciąganie ciała, kontrolę emocji i oddechu. Wyciszamy się, medytujemy i osiągamy sukcesy. Ta forma wyładowywania emocji jest znacznie efektywniejsza, aniżeli szereg innych sposobów.
 10. Ciągłe doskonalenie.
  Joga jest dedykowana tylko tym, których cechuje ambicja, zapał i chęć bezustannego doskonalenia się. Tylko takie persony mogą osiągnąć satysfakcjonujące rezultaty. Wszak, stojąc w miejscu – nie odczuwamy satysfakcji z rozwoju (intelektualnego, psychicznego, fizycznego).

Joga to filozofia, która pozwoli Ci – poprawić Twoje zdolności skupiania uwagi, wyeliminuje stres i jego szkodliwe efekty oraz poprawi zdolności intelektualne. Dowiedziono bowiem, że osoby uprawiające jogę mają zdecydowanie mniejsze problemy z przyswajaniem wiedzy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *